KPZLA walczy o organizację Halowych Mistrzostw Świata

We wtorek Arena Toruń była miejscem wirtualnego spotkania potencjalnych organizatorów Halowych Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce 2024/2026 z radą World Athletics, na czele z Lordem Sebastianem Coe. W prezentacji udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przedstawiciele organizatorów Maciej Grześkowiak i Krzysztof Wolsztyński. - W Toruniu co roku możemy gościć najlepszych lekkoatletów na Copernicus Cup, a w tym także zorganizowaliśmy w trudnym czasie pandemii Halowe Mistrzostwa Europy. Było to wyzwanie, ale impreza okazała się sukcesem. Halowe Mistrzostwa Świata to dla nas kolejny krok w rozwoju sportu w Toruniu, dlatego zapewniam, że zorganizujemy do World Athletics wspaniałe mistrzostwa. Zapraszamy do Torunia. TIME FOR TORUŃ! - powiedział Michał Zaleski. Decyzja World Athletics dotycząca wyboru organizatora mistrzostw powinna zostać przedstawiona jeszcze w tym roku.

KPZLA stara się o organizację Mistrzostw Świata Juniorów

W poniedziałkowe popołudnie na stadionie Zawiszy odbyła się wirtualna prezentacja miasta Bydgoszcz jako kandydata do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów w roku 2024/2026. W spotkaniu online z potencjalnymi przyszłymi organizatorami udział wzięła rada World Athletics, której przewodniczył Lord Sebastian Coe. Miasto Bydgoszcz było reprezentowane przez zastępcę prezydenta Iwonę Waszkiewicz oraz przedstawicieli lokalnego komitetu organizacyjnego Macieja Grześkowiaka i Krzysztofa Wolsztyńskiego. - Bydgoszcz bardzo chętnie angażuje się w rozwój sportu i wspiera organizację wydarzeń lekkoatletycznych. Przykładem tego może być budowa hali lekkoatletycznej, które powinna się niedługo rozpocząć. Wierzę, że śp. Irena Szewińska była dziś z nami na stadionie i trzymała kciuki. - powiedziała Waszkiewicz. Decyzję rady World Athletics powinniśmy poznać jeszcze w tym roku.

Gala Lauru Królowej Sportu 2021 za nami!

Mistrzowie olimpijscy w rzucie młotem Wojciech Nowicki i Anita Włodarczyk zwyciężyli w kolejnej edycji plebiscytu Laur Królowej Sportu. Wśród nagrodzonych w innych kategoriach znaleźli się m.in. Iga Baumgart-Witan i Patryk Dobek.

Gala Lauru Królowej Sportu, wieńcząca bardzo udany lekkoatletyczny sezon, odbyła się po raz dwunasty. To wydarzenie, na którym nagradzani są najlepsi lekkoatleci z Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego. W Bydgoszczy licznie stawili się bohaterowie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. – Rok olimpijski jest zawsze najważniejszym dla środowiska sportowego – powiedział Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, który jest organizatorem gali. – Dziewięć medali na IO to największe osiągnięcie polskiej lekkiej atletyki. W tym roku mieliśmy kłopot bogactwa przy wyborze. W niektórych konkurencjach, wiodących u nas, w Tokio zdobyliśmy po dwa medale. Było też wiele zaskoczeń takich jak Dawid Tomala czy Patryk Dobek – stwierdził Wolsztyński.

Zwycięzcami w najważniejszych kategoriach – zawodników roku - została para polskich młociarzy – Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki – złoci medaliści z Tokio. - Dziękuję bardzo za to wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że miałem tak udany rok, jak i z faktu, że nasza lekka atletyka miała tak udany rok. Zdobyliśmy dziewięć medali igrzysk. Oby częściej. Wszystkim życzę dużo zdrowia w kolejnym sezonie, aby omijały nas urazy - mówił Nowicki. 

Wśród nagrodzonych sportowców w regionie znalazła się Iga Baumgart-Witan oraz jej trenerka i mama – Iwona Baumgart. - To ogromne wyróżnienie, bo tutaj w Bydgoszcz, w moim mieście. Każdy sportowiec bardzo ciężko pracuje na medale każdego dnia, ale nie każdy je zdobywa. Stoję tutaj dzięki ośmiu wspaniałym kobietom, które tworzą nasz team na 400 m. Nie ma w tej drużynie słabego ogniwa - podkreśliła Iga, złota medalistka IO w sztafecie mieszanej 4x400 m i srebrna w sztafecie żeńskiej na tym samym dystansie.

W kategorii nadzieja roku triumfował brązowy medalista IO na dystansie 800 m Patryk Dobek. - Ten sezon nie tylko dla mnie, ale dla większości lekkoatletów był sezonem życia. Kłaniam się nisko trenerom, którzy mnie do tego przygotowali, rodzinie, a także bardzo dziękuję kibicom – mówił Dobek.

Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu, nie licząc oczywiście IO, były najważniejszą imprezą lekkoatletyczną w tym roku  na świecie – nie ma wątpliwości Wolsztyński. – Przygotowanie tak dużej imprezy w czasach pandemii było dużym wyzwaniem i bardzo się cieszymy, że udało nam się temu zadaniu podołać – dodał. Region potwierdził swoją mocną pozycję w lekkoatletycznym świecie także innymi wydarzeniami organizowanymi w Toruniu i Bydgoszczy. – Copernicus Cup to obecnie jeden z najlepszych mityngów na świecie – uważa Wolsztyński, dodając, że z imprez tej rangi miał on najwyższą oglądalność. – Padło tam tyle świetnych wyników, że trudno porównać to z jakąkolwiek inną imprezą – stwierdził.

Dużo działo się też na Memoriale Ireny Szewińskiej, który był dla części sportowców ostatnim sprawdzianem przed Tokio. – Tu również było bardzo wiele dobrych wyników. Anita Włodarczyk w pewnym sensie wróciła w Bydgoszczy, a potem zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – przypomina Wolsztyński. Wspominając miniony rok, na gali nie zapomniano również o tych, którzy są przyszłości polskiej lekkiej atletyki. Aż sześciu młodych sportowców wyróżniono w kategorii „Nadzieja Roku”. Tradycyjnie przyznano także laur honorowy, który otrzymał Bogusław Mamiński.

Gali towarzyszyła wystawa zdjęć prezentujących najważniejsze wydarzenia lekkoatletyczne w regionie, a także występy polskich lekkoatletów podczas IO w Tokio.

ZAWODNIK ROKU POLSKA: Wojciech Nowicki
ZAWODNICZKA ROKU POLSKA: Anita Włodarczyk
ZAWODNIK/ZAWODNICZKA ROKU REGION: Iga Baumgart-Witan
TRENER ROKU POLSKA: Grzegorz Tomala
TRENER ROKU REGION: Iwona Baumgart
ODKRYCIE ROKU POLSKA: Patryk Dobek
ODKRYCIE ROKU REGION: Mateusz Kołodziejski
NIESPODZIANKA ROKU: Dawid Tomala
NADZIEJE ROKU: Julia Afelt, Zuzanna Hulisz, Anna Matuszewicz, Aleksandra Nowaczewska, Aleksandra Piotrowska, Sebastian Urbaniak
IMPREZA ROKU: Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu
OSOBOWOŚĆ LEKKIEJ ATLETYKI: Bogusław Mamiński
MASTERKA ROKU: Aneta Lemiesz
MASTER ROKU: Jakub Adamczyk
LAUR HONOROWY: śp. Zenon Begier
SPONSOR ROKU: Anwil S.A.

 

Gala Lauru Królowej Sportu 2021 już 30 października

Wielkie gwiazdy lekkiej atletyki, wśród których będą medaliści – w tym złoci – tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio wezmą udział w dwunastej edycji Gali Lauru Królowej Sportu. Coroczna gala, która każdorazowo gromadzi najwybitniejsze postaci polskiej lekkiej atletyki, odbędzie się 30 października w Bydgoszczy.

Na galę przyjadą m.in. bohaterowie igrzysk olimpijskich w Tokio, m.in. mistrzowie olimpijscy Iga Baumgart-Witan, Wojciech Nowicki i Dawid Tomala, czy brązowy medalista Patryk Dobek. Swój udział w gali potwierdzili też m.in. Joanna Fiodorow, Adam Kszczot i Marcin Lewandowski.

– To był fantastyczny rok dla polskiej lekkiej atletyki i oczywiście dla nie również. Mieliśmy w kraju wielkie imprezy, a później wspaniałe igrzyska. Cieszę się, że będziemy mieli okazję, by świętować ten trudny, ale bardzo dobry rok – mówi Wojciech Nowicki, mistrz olimpijski z Tokio w rzucie młotem.

– Gala Lauru Królowej Sportu jest niejako zwieńczeniem tego pięknego lekkoatletycznego sezonu. To będzie wielkie święto lekkiej atletyki, podsumowanie roku i podziękowania dla najlepszych. Do Bydgoszczy przyjedzie śmietanka polskiej lekkiej atletyki – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, który jest organizatorem gali.

Województwo kujawsko-pomorskie w 2021 roku było niekwestionowanym centrum europejskiej lekkiej atletyki, zwłaszcza w sezonie halowym, gdy w Toruniu odbyły się dwie wielkie światowe imprezy – mityng Copernicus Cup, a następnie halowe mistrzostwa Europy. – To był dla nas niesamowity rok. Przypomnę, że halowe mistrzostwa Europy od początku pandemii to była właściwie największa impreza sportowa na świecie. Po raz kolejny nasza ekipa udowodniła, że potrafi organizować imprezy na najwyższym poziomie i to nawet w pandemii. To był rok pełen wyzwań i jednocześnie sukcesu, bo przecież kolejny raz zorganizowaliśmy również świetny Memoriał Ireny Szewińskiej – dodaje Wolsztyński.

Marcin Lewandowski, czołowy polski biegacz, który w Tokio przegrał z kontuzją nie ukrywa, że Kujawsko-Pomorskie to dla niego szczególny region.

– Kujawsko-Pomorskie jest zawsze w moim sercu, bo przecież przez wiele lat byłem zawodnikiem bydgoskiego Zawiszy i to tutaj wielokrotnie biłem rekordy Polski podczas Copernicus Cup i to tutaj podczas Memoriału Ireny Szewińskiej publiczność na stadionie dawała mi owację na stojąco. Gala Lauru Królowej Sportu to szczególna dla mnie impreza, dlatego przyjeżdżam tu z wielką chęcią – mówi Lewandowski.

W trakcie gali przyznane zostaną nagrody w czternastu kategoriach, a wyróżnieni zostaną m.in. najlepsza zawodniczka i zawodnik roku w Polsce oraz regionie, najlepsi trenerzy w Polsce i regionie. Przyznane zostaną także nagrody w kategoriach niespodzianka roku, odkrycie roku w regionie, impreza roku, osobowość lekkiej atletyki, masterka i master roku oraz sponsor roku. Tradycyjnie nadany zostanie także laur honorowy.

Wstęp na Galę wyłącznie na zaproszenia.