GALA LAURU KRÓLOWEJ SPORTU

W minioną sobotę 13 października w gościnnych progach City Hotel w Bydgoszczy odbyła się po raz kolejny Gala Lauru Królowej Sportu. Po jakże udanym sezonie polskiej lekkoatletyki, w którym to zawodnicy zdobywali medale na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham oraz Mistrzostwach Europy w Berlinie przyszedł czas na wyróżnienia indywidualne. Zaproszonych gości przywitała prowadząca Paulina Chylewska. Pierwsze nagrody w kategorii „Nadzieje Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki” wręczyli sprinterka Marika Popowicz-Drapała oraz dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Marcin Drogorób, a otrzymali je: Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek), Victoria Kalitta (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz), Jakub Augustyniak (GKS Olimpia Grudziądz) oraz Gracjan Wiśniewski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL).

„Odkryciem regionu” została wieloboistka CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL Adrianna Sułek, natomiast w skali kraju wygrała piąta zawodniczka ME w Berlinie na 800m Anna Sabat, w imieniu której nagrodę odebrał manager Marcin Fudalej. Nagrody wręczyli zastępca prezydenta Bydgoszcz Iwona Waszkiewicz oraz mistrz Europy w rzucie młotem Wojciech Nowicki.

Bezkonkurencyjny okazał się halowy mityng rangi światowej Copernicus Cup, który zwyciężył w kategorii „Impreza Roku”. Laur z rąk uczestnika tegorocznej edycji World Indoor Tour Marcina Lewandowskiego odebrała Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.

Na scenę zaproszony został prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski, który uhonorował Tomasza Lewandowskiego w kategorii „Trener regionu”, a „trenerem roku” został opiekun mistrzowskiej sztafety 4x400m kobiet Aleksander Matusiński. Wspomniany Matusiński chwalił swoją podopieczną ze sztafety Igę Baumgart-Witan, która została „zawodniczką regionu”, a na scenie towarzyszył jej „zawodnik regionu” średniodystansowiec Marcin Lewandowski. Obie nagrody wręczył wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

Bardzo podobnie było w kategorii ogólnopolskiej, w której laury wręczył prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński, ponieważ „zawodniczką roku” została Justyna Święty-Ersetic, która również biega 400m, a „zawodnikiem roku” został Adam Kszczot, halowy mistrz świata oraz mistrz Europy w biegu na 800m.

Kapituła przyznała także laury osobom związanym z „królową sportu”. Grażyna Rabsztyn uznana została „osobowością lekkiej atletyki”, Złote Laury otrzymali Ewa Kłobukowska oraz Sławomir Nowak, wybitny trener, który szkolił m.in. Wilsona Kipketera. Honorowe wyróżnienie otrzymała także śp. Irena Szewińska, w imieniu której nagrodę odebrał syn Andrzej.

Gala Lauru Królowej Sportu transmitowana była na YouTube oraz na Facebook’u.

publikacja na stronie Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej, która podkreśla ogólnopolską rangę Gali (http://www.european-athletics.org/competitions/european-team-championships/news/article=kszczot-and-swiety-ersetic-named-polish-athletes-the-year/)

Przed nami Gala Królowej Sportu

Już 13 października 2018 roku o godzinie 18:00 w bydgoskim hotelu „City” odbędzie się kolejna Gala Lauru Królowej Sportu. Wśród zaproszonych gości znajdują się medaliści Halowych Mistrzostw Świata z Birmingham oraz Mistrzostw Europy z Berlina, a także trenerzy oraz byli olimpijczycy. Podczas tej uroczystości wręczone zostaną nagrody dla najlepszej zawodniczki, zawodnika, trenera, odkrycia, masterki, mastera, imprezy oraz kapituła przyzna także Laur Specjalny.