Gala Laur Królowej Sportu 2010

Gwiazdy lekkiej atletyki, medaliści mistrzostw świata w Berlinie, limuzyny, niebieski dywan, błysk fleszy, setki rozdanych fanom autografów – tak było w grudniu 2009 podczas Gali Lauru Królowej Sport. Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki i Miasto Bydgoszcz dla fanów lekkiej szykują kolejne święto w Operze Nova.


Po wspaniałych sukcesach podczas Mistrzostw Europy w Barcelonie Bydgoszcz uhonoruje mistrzów i medalistów. 8 października gościć będziemy sportowców dostarczających nam wzruszeń, emocji, sukcesów i medali. Pojawią się m. in. rekordzistka i mistrzyni świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk (brąz w stolicy Katalonii, mistrzowie Piotr Małachowski (dysk) i Marcin Lewandowski (800 m). Wicemistrzowie Starego Kontynentu z Barcelony: Tomasz Majewski (kula), Grzegorz Sudoł (chód) oraz brązowe medalistki sztafety 4x100 z Mariką Popowicz w składzie. Nie zabraknie także polskiej królowej tyczki, mistrzyni świata Anny Rogowskiej. – Marka naszej imprezy jest taka, że jej najważniejsi uczestnicy w swoim kalendarzu mają zapisaną Galę Lauru Królowej Sportu – mówił na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Bydgoszcz Maciej Grześkowiak. Poinformował także, że zgodnie z obietnicą, prezydent miasta Konstanty Dombrowicz uhonoruje w specjalny sposób Anitę Włodarczyk za ustanowienie rekordu świata w rzucie młotem podczas mitingu Enea Cup 6 czerwca bieżącego roku.

Laur (w kategoriach zawodnik, trener, osobowość, niespodzianka i sponsor) przyznawany jest osobom i instytucjom, za szczególne zaangażowanie oraz aktywność w dziedzinie promowania lekkiej atletyki. Poza statuetką autorstwa rzeźbiarza Aleksandra Dętkosia, to jeszcze okolicznościowy dyplom. Laureatami są już m.in. Irena Szewińska, Artur Kohutek, Anita Włodarczyk, Anna Jesień, Monika Pyrek, Tomasz Majewski czy Piotr Małachowski.

Tegoroczną, 5. już edycję, podobnie jak przed rokiem poprowadzi znakomicie rozpoznawalna para Paulina i Maciej Kurzajewscy.
Emocje sportowe to nie jedyny magnes Gali. To także artyści, którzy swoimi występami podnoszą jej rangę. W 2009 roku wystąpił Mieczysław Szcześniak, rok wcześniej Kuba Badach z zespołem Poluzjanci. Najbliższej edycji jazzującego klimatu doda Janusz Szrom. Tegoroczna, jubileuszowa Gala to dla niektórych lekkoatletów wyjątkowa okazja do tego, by zostać w Bydgoszczy dzień dłużej i nazajutrz, w sobotę 9 października uczestniczyć na widowni w finale Speedway Grand Prix, ostatnim turnieju o mistrzostwo świata na żużlu. – Potwierdzam, niektórzy z naszych mistrzów i medalistów dopytywali czy będą mogli wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu i zasiądą na trybunie VIP – powiedział wiceprezydent Grześkowiak.
Bydgoszcz zatem w drugi październikowy weekend będzie nie tylko stolicą polskiej lekkiej atletyki, ale sportu w ogóle.
Dodajmy, że kapitułę lauru stanowią poza Grześkowiakiem, wiceprezes PZLA Krzysztof Wolsztyński, były lekkoatleta Artur Kohutek oraz trener Wiesław Czapiewski.
- Wbrew pozorom, środowisko bardzo poważnie i z ambicjami podchodzi do naszego plebiscytu. Zainteresowanie jest naprawdę duże – mówił Wiesław Czapiewski. – A że był to kolejny udany rok polskiej lekkiej atletyki, wybór nie był łatwy – dodał Grześkowiak.


Organizatorami Gali są: Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki, Miasto Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Patronat medialny: TVP Bydgoszcz i Polskie Radio Program I.