Lekkoatletyczne plany Bydgoszczy

  • Nadrzędna kategoria: ROOT
  • Drukuj, Email

Bydgoszcz będzie się ubiegać o organizację drużynowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w 2013 r. i Pucharu Kontynentalnego w 2014 roku. Bydgoskie imprezy stale zyskują w światowych rankingach, a nasze miasto odwiedza wiele byłych i obecnych gwiazd „królowej sportu”. Za kilka dni przyjedzie Wilson Kipketer.


Bydgoszcz to dla wielu zagranicznych gości związanych z lekką atletyką synonim Polski. Mówił tak m.in. prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Lamine Diack podczas lipcowych mistrzostw Europy w Barcelonie. Fakt, że nasze miasto stało się polską stolicą „królowej sportu” mówią rodzimi komentatorzy i sportowcy, m.in. dziennikarz Eurosportu Marek Rudziński, mistrz Europy w rzucie dyskiem Piotr Małachowski czy mistrzyni Europy w skoku o tyczce Anna Rogowska. To właśnie na stadionie przy ul. Gdańskiej zaczęły się wielkie kariery Jeleny Isinbajewej i Blanki Vlasić. To właśnie w Bydgoszczy jest najnowocześniejszy stadion lekkoatletyczny w Polsce. Tymczasem budowę obiektów tego typu i walkę z Bydgoszczą o prawa do organizacji imprez LA zapowiadają władze Warszawy i Chorzowa. – Nie boimy się ich! – podkreśla zastępca prezydenta Maciej Grześkowiak. – Nie mają takiego jak my zaplecza organizacyjnego i kontaktów. A co gorsze - grają momentami nie fair.
W 2013 r. Bydgoszcz chce zorganizować drużynowe mistrzostwa Europy, a rok później Puchar Kontynentalny, czyli dawny Puchar Świata, w którym rywalizują reprezentacje kontynentów. Komu przypadnie organizacja obu imprez, dowiemy się na początku przyszłego roku.

Jednym z atutów naszego miasta są światowe rankingi. – Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Bydgoszcz Enea Cup 2010 w tegorocznym rankingu najlepszych mityngów na świecie znalazł się na 19. miejscu. W naszej kategorii premium byliśmy najlepsi – mówi Krzysztof Wolsztyński, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku LA. – Po raz pierwszy w historii polski mityng znalazł się w dwudziestce najlepszych. To pokazuje, że Bydgoszcz jest zauważalna nie tylko poprzez duże imprezy – dodał prezes. W tym samym rankingu Memoriał Janusza Kusocińskiego organizowany w Warszawie sklasyfikowany został na 44. miejscu.

Każda sportowa impreza przyciągają wielkie gwiazdy. Z tego powodu 18 września ponownie gościć będziemy multimedalistę, trzykrotnego mistrza świata w biegu na 800 m Wilsona Kipketera. Przyjedzie dopingować uczestników Klubowego Pucharu Europy Juniorów. W zawodach weźmie udział siedem reprezentacji klubów męskich i sześć żeńskich. Polskę reprezentować będą zawodnicy Zawiszy. Początek imprezy w sobotę, 18 września, rano. Oficjalne otwarcie w południe. Zawody potrwają do wieczora, a Kipketer w regionie spędzi trzy dni. Wstęp na sobotnią imprezę bezpłatny.


autor tekstu : Anna Strzelczyk-Frydrych
źródło www.bydgoszcz.pl