10 medali seniorów i 8 młodzieżowców na 66. PZLA HMP!

• Nadrzędna kategoria: ROOT
  • Drukuj, Email

W weekend w Arenie Toruń odbyły się 66. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski, podczas których na niebieskiej bieżni zobaczyliśmy reprezentantów klubów w województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwsze na linii startu zaprezentowały się młode lekkoatletki biegające 400m – Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) i Wiktoria Forc (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL). Podopieczna Iwony Baumgart zajęła drugie miejsce w biegu eliminacyjnym z czasem 53.56 i awansowała do finału z małym „q”. Czwarta była Forc, która minęła linię mety w czasie 58.32. W ostatnim biegu eliminacyjnym zobaczyliśmy medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Igę Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), która pewnie wygrała swój bieg z czasem 52.89. Na dystansie czterech okrążeń w eliminacjach rywalizował Patryk Sieradzki (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), który zwyciężył w czasie 1:52.56 i awansował do niedzielnego finału.

Drugą sesję 66. PZLA Halowych Mistrzostw Polski otworzył konkurs skoku wzwyż mężczyzn, który został zdominowany przez reprezentantów klubów z województwa kujawsko-pomorskiego. Wśród seniorów zwyciężył Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) z najlepszym wynikiem w sezonie 2,26 m, drugie miejsce zajął Mateusz Kołodziejski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), który okazał się najlepszy wśród zawodników do lat 23 i pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,19 m. Sukces Kołodziejskiego podzielił jego kolega klubowy Gracjan Wiśniewski, który z wynikiem 2,08 m zajął trzecie miejsce wśród seniorów i drugie w rywalizacji skoczków U23. Na najniższym stopniu podium w kategorii młodzieżowców stanął trzeci podopieczny Włodzimierza Michalskiego, Maksymilian Glazik 2,04 m. Wysokość 2,00 m pokonali Jakub Kuchczyński (BKS Bydgoszcz) i Cezar Sidya (GKS Olimpia Grudziądz), którzy zostali sklasyfikowani odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu. W konkursie skoku o tyczce ósme miejsce zajęła zawodniczka CWZS Zawisza Bydgoszcz SL Valentyna Iakovenko, która w pierwszej próbie pokonała poprzeczkę na wysokości 3,80 m. W biegu na 60m przez płotki zobaczyliśmy Zuzannę Hulisz (MKL Toruń), która awansowała do finału z drugiego miejsca w biegu eliminacyjnym z czasem 8.36, a finale zajęła szóste miejsce – 8.39, natomiast jej kolega klubowy Adrian Brzeziński wygrał bieg eliminacyjny na dystansie 60m w czasie 6.65, a w finale zajął czwarte miejsce (6.68). Do wąskiego finału trójskoku mężczyzn nie awansował Jakub Daroszewski (BKS Bydgoszcz), który w jedynej mierzonej próbie uzyskał 14,41 m (SB) i został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu. Po męskim sprincie na bieżni zobaczyliśmy sprinterki. Czwarte miejsce w drugim biegu zajęła Zuzanna Borzewska (MKL Toruń) z czasem 7.59, a w trzecim biegu zwyciężyła Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) z czasem 7.31. Jedyną reprezentantką LKS Vectry Włocławek na Halowych Mistrzostwach Polski była Klaudia Kazimierska, która w biegu na 1500m zajęła siódme miejsce (4:26.97), a jednocześnie okazała się najlepsza wśród zawodniczek do lat 23. Przedostatnią konkurencją pierwszego dnia zmagań był bieg na 1500m mężczyzn, w którym zawodnicy z Kujaw i Pomorza zdobyli dwa medale w kategorii U23. Pierwszy wśród młodzieżowców był Jędrzej Poczwardowski z MKL-u Toruń (4. w seniorach) z czasem 3:49.46 PB, a trzecim młodzieżowcem kraju został Damian Wiśniewski (GKS Olimpia Grudziądz) z czasem 3:53.22 PB. Sobota zakończyła się medalem dla Mariki Popowicz-Drapały, która finiszowała trzecia z czasem 7.28 w biegu na 60m, który wygrała Ewa Swoboda z rekordem Polski i najlepszym wynikiem na świecie -6.99.

W niedzielne przedpołudnie na bieżni zobaczyliśmy ponownie sprinterki i sprinterów, tym razem w biegu na 200m. Adrian Brzeziński wygrał bieg eliminacyjny w czasie 21.18, Marika Popowicz-Drapała zwyciężyła w czasie 23.96, a Zuzanna Kogut (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) była piąta z czasem 25.53. Po godzinie 13:00 rozpoczął się konkurs skok w dal, w którym faworytką była reprezentantka MKL-u Toruń, zaledwie 18-letnia Anna Matuszewicz. Liderką konkursu po drugiej serii została Matuszewicz, lecz w czwartym skoku Magdalena Żebrowska uzyskała 6,37 m i wysunęła się na prowadzenie. Złoty medal Halowych Mistrzostw Polski torunianka zapewniła sobie w ostatnim skoku, kiedy to skoczyła 6,41 m. Kolejny medal dla toruńskiego klubu zdobył Adrian Brzeziński, który w finale biegu na 200m zajął trzecie miejsce finiszując z czasem 21.09 SB. Na tym samym dystansie srebrny medal wywalczyła Marika Popowicz-Drapała z czasem 23.66 SB. Dwa medale dla Zawiszy Bydgoszcz dorzucili tyczkarze. Paweł Wojciechowski z wynikiem 5,41 m zajął drugie miejsce, a trzeci był Karol Pawlik, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,31 m. Na piątym miejscu sklasyfikowano Sebastiana Chmarę, który w trzeciej próbie pokonał 5,11 m. Dwie reprezentantki BKS-u Bydgoszcz zobaczyliśmy w finale biegu na 400m. Czwarte miejsce zajęła bardziej doświadczona Iga Baumgart-Witan, która uzyskała czas 52.10 SB, a piąta była młoda Kinga Gacka z czasem 53.19 dającym jej zwycięstwo w kategorii do lat 23. Niezwykle zapracowany był Adrian Brzeziński, który wystartował także w konkursie skok w dal, w którym zajął siódme miejsce z wynikiem 7,17 m. Sporą niespodzianką zakończył się bieg na 800m mężczyzn, w którym pod nieobecność Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota zwyciężył zawodnik CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL Patryk Sieradzki. Podopieczny trenera Bartosza Sobowca uzyskał czas 1:51.59 i pokonał medalistę Igrzysk Olimpijskich Patryka Dobka. Kolejny medal do swojej kolekcji dołożyła Klaudia Kazimierska, która zajęła pierwsze miejsce wśród młodzieżowców w biegu na 3000m, a czas PB 9:14.01 dał jej czwarte miejsce wśród seniorek. Dwie pozycje niżej uplasowała się Julia Afelt (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) z czasem PB 9:15.71. Na tym samym dystansie rywalizowali także panowie, wśród których Mateusz Kaczmarek (BKS Bydgoszcz) zajął siódme miejsce (PB 8:20.28), Szymon Gumkowski (również BKS) był dziesiąty (PB 8:25.74), a Kacper Arendt (GKS Olimpia Grudziądz) zajął dwudzieste pierwsze miejsce w seniorach i siódme w kategorii do lat 23 (SB 8:52.06).