Podsumowanie MP U20 w Radomiu

W zeszłym tygodniu zakończyły się rozgrywane w Radomiu 76. PZLA Mistrzostwa Polski do lat 20. Zawodnicy z naszego regionu zdobyli dziewięć medali.

DZIEŃ 1

Jako pierwsza na stadionie MOSiR zaprezentowała się zawodniczka MKL Toruń, Anna Matuszewicz, która w drugiej próbie wynikiem 5,93 metra zapewniła sobie kwalifikację do finału skoku w dal. Mniej szczęścia miał skoczek w dal reprezentujący LUKS Start Nakło, Bartosz Zamorowski, który wyrównał swój rekord życiowy 6,60 metra, ale nie awansował do finału. Następnie do rywalizacji przystąpiły panie biegające 400m przez płotki. W pierwszym biegu eliminacyjnym drugie miejsce, dające pewny awans do finału, zajęła Paulina Rybka (LKS Vectra Włocławek) z nowym rekordem życiowym 63.54. W drugim biegu czwarte miejsce zajęła koleżanka klubowa Rybki, Joanna Konieczna, która awansowała do finału B z najlepszym czasem sezonu 65.32. Miejsce w finale B zapewniła sobie także reprezentantka CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL, Anna Ostrowska, która była piąta w swoim biegu eliminacyjnym (66.15). Pewny awans do finału biegu na 400m przez płotki uzyskał Mateusz Skonieczny (LKS Vectra Włocławek), który wygrał bieg eliminacyjny z czasem 55.53. Czwarte miejsce w grupie A oraz awans do finału z małym „q” wywalczyła Magdalena Justa (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), która rzuciła młot na odległość 45,93 m, natomiast w grupie B bezpośredni awans uzyskały Izabela Duda (LKS Vectra Włocławek) z wynikiem 51,29 m oraz Kinga Augustyniak (BKS Bydgoszcz) – 49,07 m. Pomimo rekordu sezonu awansu nie uzyskała Agata Sikora (BKS Bydgoszcz), która osiągnęła odległość 42,37 m. Na starcie eliminacji biegów na 100m zobaczyliśmy jedną reprezentantkę naszego województwa. Aleksandra Piotrowska (KS Wda Świecie) pewnie wygrała swój bieg i z wynikiem 11.92 awansowała do finału. Po porannej sesji kwalifikacyjnej przyszedł czas na finał konkursu skoku w dal. Nie zawiodła Anna Matuszewicz (MKL Toruń), która zwyciężyła z wynikiem 6,25 m uzyskanym w czwartej próbie (6,09 – 5,90 – 6,23 – 6,25 – 6,22 – 6,24). Kolejny medal dla naszego województwa zdobyła sprinterka Aleksandra Piotrowska, która finiszowała druga z czasem 11.91. Po godzinie 18:00 do eliminacji przystąpili panowie rywalizujący na dystansie 800 metrów. W pierwszym biegu czwarte miejsce i awans do finału B zajął Mikołaj Piwoński (MKL Toruń) z czasem 1:55.20, a piąty był Igor Hawełko (BKS Bydgoszcz) 1:55.57, który na tym etapie zakończył swój udział w mistrzostwach. Los Hawełki podzielił Damian Karow (UKS Czapla Białe Błota), który w drugim biegu był piąty i wywalczył najlepszy wynik w karierze 1:56.04. Ostatnią konkurencją pierwszego dnia rywalizacji był finał biegu na 3000m mężczyzn, w którym jedenaste miejsce zajął Jędrzej Wolski (MKL Tlen Mogilno) z najlepszym wynikiem w karierze 8:50.04.

DZIEŃ 2

Drugi dzień Mistrzostw rozpoczęła rywalizacja chodziarzy na 10 000 metrów, w której brązowy medal zdobył reprezentant MLKS Nadwiślanin Chełmno, Kajetan Latański, który ukończył rywalizację z czasem 49:10.63. Na szóstej pozycji sklasyfikowano Mateusza Kukawkę (GKS Olimpia Grudziądz) – 50:26.26, a jedenasty był Kacper Jarzembski (MKLS Nadwiślanin Chełmno) z najlepszym wynikiem w karierze – 55:59.92. W eliminacjach trójskoku kobiet zobaczyliśmy ponownie reprezentantkę toruńskiego MKL-u, Annę Matuszewicz, która z wynikiem 12,11 m zapewniła sobie miejsce w finale. Jedyną chodziarką na 10 000 metrów była zawodniczka LKS Vectry Włocławek, Marta Zasada, która zajęła szóste miejsce z czasem 57:24.32. Tak samo jak w biegu kobiet na 100 metrów, w eliminacjach na 200 metrów zobaczyliśmy tylko Aleksandrę Piotrowską. Zawodniczka Wdy Świecie wygrała bieg eliminacyjny z czasem 24.26. Wśród panów awans do finału B wywalczył Mateusz Glaza (UKS Czapla Białe Błota) - 22.55, a Dawid Pałkowski (MUKL Brodnica) był siódmy w swoim biegu – 23.16. Bardzo udanie zaprezentowali się nasi lekkoatleci w eliminacjach rzutu młotem. W grupie A zwyciężył z najlepszym wynikiem w karierze 62,22 m Wiktor Złotowski (MLKS Nadwiślanin Chełmno), a szósty był Kacper Banach (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) z wynikiem 51,69 m. W grupie B trzeci był Mateusz Szczerbiak (LKS Vectra Włocławek) 57,66 m, czwarty Mateusz Gąsior (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) 48,53 m, a piąty Grzegorz Gil (LUKS Start Nakło) 46,56 m. Jedynie Kajetanowi Solecie (LUKS Start Nakło) nie udało się awansować do finału – 42,73 m. Kolejny medal dla województwa kujawsko-pomorskiego zdobyła Valentyna Iakovenko (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), która pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3,70 metra, co dało jej srebrny medal. Tuż za podium w rzucie oszczepem uplasowała się Olga Poszytek (MKL Toruń), która posłała oszczep najdalej w swojej karierze, na odległość 38,76 m. Piętnaste miejsce zajęła Patrycja Moszczyńska (MUKL Brodnica) z wynikiem 29,90 m. Siódme miejsce w finale biegu na 400m przez płotki zajęła płotkarka włocławskiej Vectry, Paulina Rybka, która finiszowała z czasem 65.09. Piąty był jej klubowy kolega Mateusz Skonieczny, który uzyskał czas 56.11. W finale biegu na 800m zobaczyliśmy zawodnika MKL Toruń, Mikołaja Piwońskiego, który z najlepszym wynikiem w karierze 1:53.38 zajął siódmą pozycję. Bez medalu zakończyły rywalizację młociarki – Kinga Augustyniak (BKS Bydgoszcz) była czwarta z wynikiem 51,94 metra, najlepszy wynik w karierze – 51,38 m – uzyskała, piąta w finale, Izabela Duda (LKS Vectra Włocławek), a Magdalena Justa (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) była dziesiąta – 44,61 m. Marzena Rozpędzik (UKS Czapla Białe Błota) finiszowała na ósmej pozycji w finale biegu na 2000 metrów z przeszkodami z najlepszym czasem w życiu - 7:11.14.

DZIEŃ 3

Ostatni dzień Mistrzostw rozpoczął się od finału rzutu dyskiem kobiet, lecz nie zobaczyliśmy w nim lekkoatletek z województwa kujawsko-pomorskiego. Krótko po godzinie 11 do eliminacji przystąpiły płotkarki, a wśród nich Natalia Wankiewicz (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), która wygrała swój bieg w czasie 14.50 Q, a Paulina Rybka (LKS Vectra Włocławek) była czwarta i uzyskała awans do finału B z czasem 15.78. Do finału B awansował także Hubert Selerzyński (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), który finiszował trzeci z czasem 14.68. Awansu nie uzyskał Mateusz Skonieczny (LKS Vectra Włocławek), który zajął szóste miejsce w biegu eliminacyjnym (15.59). Rybka zwyciężyła w finale B z czasem 15.12, a Selerzyński był trzeci – 15.07. W finale trzecie miejsce zajęła Natalia Wankiewicz i zdobyła brązowy medal finiszując z czasem 14.18. Medal tego samego koloru wywalczyła również zawodniczka Wdy Świecie, Aleksandra Piotrowska, która zajęła trzecie miejsce w finale biegu na 200m z czasem 24.41. Był to dla niej drugi medal Mistrzostw Polski U20. Drugi krążek dołożyła także Anna Matuszewicz (MKL Toruń), która z wynikiem 12,35 metra zajęła trzecie miejsce w finale trójskoku. W konkursie skoku wzwyż zobaczyliśmy dwóch zawodników grudziądzkiej Olimpii. Cezar Sidya w drugiej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,11 metra i ustanowił rekord życiowy. Taki sam rezultat osiągnął Sebastian Moszczyński (KS Podlasie Białystok), ale zrobił to w pierwszym podejściu i wywalczył złoty medal. Sidya zdobył srebrny medal, a Damian Donakowski zakończył rywalizację na czwartym miejscu z wynikiem 2,06 m. Aż pięciu zawodników zobaczyliśmy w finale rzutu młotem. Trzecie miejsce zajął Wiktor Złotowski (MLKS Nadwiślanin Chełmno), który rzucił młot na odległość 60,98 metra. Szósty był Mateusz Szczerbiak (LKS Vectra Włocławek) – 58,78 m, ósmy Kacper Banach (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) – 53,93 m, dziesiąty Mateusz Gąsior (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) – 48,30 m, a jedenaste miejsce zajął Grzegorz Gil (LUKS Start Nakło) – 47,34 m. Trzynaste miejsce w biegu na 1500 metrów zajął Maciej Stosik (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), który na mecie uzyskał najlepszy czas w karierze 4:03.56. Ostatnią konkurencją Mistrzostw była sztafeta 4x400m mężczyzn, w której reprezentacja UKS Czapli Białe Błota (Mateusz Glaza, Jan Kędzierski, Damian Karow, Kacper Karnas) zajęła czwarte miejsce z najlepszym czasem w sezonie 3:25.41.